Zastav sa a poďakuj
Posledné týždne neprežívam najradostnejšie obdobie, no aj tak mi mnoho ľudí píše či hovorí, že som neskutočne optimisticky naladený človek a považujú ma za večne vysmiatu osobu. Veľmi ma tieto prirovnania tešia, pretože naozaj sa o to snažím, ale pravda sa často skrýva za veľkým úsilím, ktoré nevidíte. Najmä na sociálnych sieťach nevidíte moje temné momenty, pretože o nich jednoducho nehovorím. Nezdieľam ich nie kvôli tomu, že chcem, aby môj život vyzeral dokonalo. Robím to preto, lebo mám pocit, že vo svete je už aj tak dosť negatívnych vecí a radšej chcem, aby ste videli, že život vie byť aj krásny a že vždy sa dá nájsť dôvod, prečo ísť ďalej.
Mojou tajnou zbraňou je neustála vďačnosť. Denno-denne sa snažím uvedomovať si, aké mám v živote obrovské šťastie a za čo všetko môžem byť neustále vďačná. Takto sa vaša optika na svet naozaj dokáže zmeniť. Skúste si aj vy možno spísať zoznam, za čo všetko ste vo svojom živote vďační. Aj v tých najťažších chvíľach si tak budete vedieť povedať, čo všetko vás ešte drží nad vodou a za čo všetko sa oplatí ďalej bojovať. Život nie je jednoduchý a už vôbec nie je dokonalý. Je však taký, aký si ho urobíme, ako sa naňho pozeráme, ako sa s ním dokážeme popasovať.
Vo svojom živote som najviac vďačná za tieto veci:
- Som vďačná za svoju rodinu. Som rodinne založená osoba, ktorá by sa nikdy nepresťahovala do iného štátu a dokonca ani na druhý koniec republiky. Hoci som veľmi samostatný a často i sebecký človek, svoju rodinu by som nikdy nadobro neopustila, pretože pre mňa znamená veľa. Rodičia pri mne dodnes stoja a podporujú ma vo všetkom, čo robím a ani moja širšia rodina nie je výnimkou. I najťažšie udalosti, ktorými momentálne prechádzame, nás dokázali spojiť ešte viac a ukázali mi, že skutočne mám byť za čo vďačná. Som neskutočne šťastná aj z toho, že každý mne blízky človek sa pozná s mojimi rodičmi či už cez naše koncerty, festivaly alebo iné blízke stretnutia. Niektorým by bol tieto momenty možno trápne, ale ja som za ne veľmi vďačná.
- Som vďačná za svojho brata. Samostatnú kapitolu mojej rodiny tvorí jedna extra osoba a tou je môj brat. Je to môj najlepší kamarát, mne najbližšia osoba, ktorá ma ako jediná úplne dokonale pozná a s ktorou to spolu ťaháme už neuveriteľných 20 rokov. Okrem toho, že momentálne spolu pôsobíme aj v kapele, zdieľame spolu všetko od totálnych hlúpostí po tie najzávažnejšie veci. Nikdy v živote nebudem vedieť vyjadriť vďaku za to, že mám vo svojom živote tohto človeka. Kto pozná mňa a nepozná môjho brata, ma v skutočnosti vôbec nepozná. Prichádzame totiž ako dvojbalenie, ktoré jednoducho musíte rešpektovať (ok, toto znie už trocha creepy).
- Som vďačná za lásku. Vždy som snívala o tom, že raz budem zaľúbená, šťastná, budem robiť prácu, ktorá ma baví a budem mať po svojom boku niekoho, kto bude pri mne vždy stáť. Som neskutočne vďačná za to, že som dosiahla v živote ten bod, kedy viem žiť aj sama, mám svoje hobby, poznám svoju hodnotu a čas strávený iba v mojej spoločnosti mi vôbec neprekáža, avšak oveľa radšej ho trávim s niekym, na kom mi neskutočne záleží a koho mám tak veľmi rada.
- Som vďačná za hudbu. Hudba je moja celoživotná láska. Pomáhala mi pochopiť svet, často bola jediná, kto mi kompletne rozumel a teraz sa vďaka nej dokážem vyjadrovať skrz našu vlastnú tvorbu. Hudba je liek, je to jazyk, ktorému rozumie úplne každý, je to forma relaxu, terapie, nástroj na zábavu a odreagovanie sa, je to všetko, čo milujem a čo ma obklopuje každý jeden deň. Som neskutočne vďačná za existenciu hudby, bez nej by bol môj svet veľmi prázdny a smutný.
- Som vďačná za svoje zdravie. Hoci moje telo možno nefunguje na 100%, určite môžem povedať, že ako celok som zdravý človek, za čo som neskutočne vďačná. Každý jeden deň, ktorý sa dokážem o seba postarať, ktorý dokážem sama kráčať, sama pracovať, normálne fungovať, je doslova požehnaním, ktoré si nie každý uvedomuje. Každý večer je dôležité povedať si obrovské ďakujem za to, že sme prežili ďalší deň v zdraví a že sme mali možnosť bez problémov zvládnuť všetky činnosti a aktivity, ktoré nám daných 24 hodín prinieslo.
- Som vďačná za svojich priateľov. Hoci jednoznačne nepatrím medzi ľudí, ktorí majú milión kamarátov a každý večer dokážu tráviť s niekym iným, som neskutočne vďačná za ľudí, ktorí stoja po mojom boku a ktorí mi už toľkokrát pomohli. Nemám veľa priateľov, ale zato mám okolo seba takých ľudí, na ktorých sa dokážem spoľahnúť, o ktorých viem, že ma vždy vypočujú, ktorí sa úprimne dokážu tešiť z mojich úspechov a ktorí mi radi pomôžu, keď sa mi život práve nedarí. Veľmi ďakujem aj za svojich zvieracích kamarátov, ktorých si neskutočne vážim a ktorí si museli vypočuť toľko mojich boliestok, no vždy boli aj tak pri mne snažili sa ma rozveseliť. Som vďačná za zvieratá, lebo v ich prítomnosti je život hneď krajší a farebnejší.
- Som vďačná za striedanie ročných období. Uvedomili ste si niekedy, aké úžasné je to, že žijeme v strednej Európe, na mieste, kde sa striedajú ročné obdobia? Nesužuje nás ani príšerná zima a ani neznesiteľné horúčavy, nemáme tu tornáda či nebezpečné suchá. Vieme, ako vyzerá sneh a takisto sa môžeme niekoľko týždňov v roku kúpať vonku bez toho, aby nám bola čo i len trocha zima. Sme neskutoční šťastlivci v tom, že sa v našej oblasti striedajú ročné obdobia, že aj vďaka tomu je náš život každú chvíľu iný, že sa máme podľa čoho orientovať, že máme dôvod meniť svoj šatník, druhy vykonávaných športov či lokalít, kam sa chodíme zabávať po práci či škole. Som za to veľmi vďačná.
- Som vďačná za svoju vytrvalosť, odhodlanie a tvrdohlavosť. Ako typický kozorožec som neskutočne húževnatá a keď sa do niečoho zakusnem, vždy to musím priviesť do úspešného konca. Tieto vlastnosti na mne obdivuje množstvo ľudí a aj ja som za ne veľmi vďačná.
- Som vďačná za to som súčasťou vyššej strednej triedy. Ak čítate tieto riadky, znamená to, že máte pripojenie na internet, s najväčšou pravdepodobnosťou máte aj lepší mobil, počítač či notebook, a to je niečo, čo berieme ako úplnú samozrejmosť. A pritom je to nadštandard, za ktorý môžeme byť neskutočne vďační. Možno nechodím na drahé dovolenky, nevlastním auto a nebývam v obrovskom dome, ale zato sa nemusím každý deň strachovať, či budem mať čo jesť, môžem si vyjsť von na kávu či koláč, viem zájsť na koncert či festival a toto všetko je niečo, čo nemá v živote každý a som za to neskutočne vďačná.
A za čo ste v živote najviac vďační vy? Verím, že som vám aspoň trocha pomohla zamyslieť sa nad vaším každodenným pohľadom na život a uvidíte ho v oveľa lepšom, žiarivejšom svetle. Nič viac si nemôžem priať a som vám neskutočne vďačná aj za to, ak ste tieto riadky dočítali až sem. Ďakujem vám, ste super. 💛

Komentáre
Zverejnenie komentára